DF70844AD80FPV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF70844AD80FPV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
112-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
112-LQFP
Core Processor :
SH-2
Number of ADC Channels :
8
Base Part Number :
DF70844
Mounting Type :
Surface Mount
Data Bus Width :
32b
Termination :
SMD/SMT
Memory Size :
256KB
Number of I/O :
76
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Core Size :
32-Bit
Connectivity :
I²C, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mount :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 8x10b
REACH SVHC :
No SVHC
Density :
2 Mb
Number of Timers/Counters :
11
Frequency :
80MHz