DF70835AN80FTV
Mfr.Part #
DF70835AN80FTV
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Data Converter :
A/D 8x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Memory Size :
512kB
Data Bus Width :
32b
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Core Processor :
SH-2
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
100-TQFP
Core Size :
32-Bit
Program Memory Type :
Flash
Number of I/O :
65
Radiation Hardening :
No
Interface :
EBI/EMI, I2C, SCI
I²C, UART/USART
Access Time :
80 μs
Mount :
Surface Mount
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Base Part Number :
DF70835
RAM Size :
32K x 8
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of UART Channels :
4
Number of Pins :
100
Frequency :
80MHz