DF1BZ-40DP-2.5DSA
Mfr.Part #
DF1BZ-40DP-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.5MM
Stock
30
In Stock :
30
Depth :
8.6mm
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Lead Pitch :
2.5mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Number Of PCB Rows :
2
Square
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Rated Current (Signal) :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Stack Height (Mating) :
14mm
Max Current Rating :
3A
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Contact Resistance :
30mOhm
Packaging :
Bulk
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
UL94 V-0
Radiation Hardening :
Contact Gender :
30 Cycles
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
40
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
White
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Rows :
2
Length :
52.5mm
Datasheets
DF1BZ-40DP-2.5DSA
Hirose DF1BZ-40DP-2.5DSA
DF1B Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 40-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height