DF1B-10DP-2.5DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1B-10DP-2.5DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Keying Slot
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Rows :
2
Packaging :
Bulk
Number of Conductors :
ONE
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Height :
9.5mm
Fastening Type :
Push-Pull
Max Current Rating :
3A
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Cable/Wire
Connector Type :
Header
Filter Feature :
No
Reference Standard :
UL, CSA
Series :
DF1B
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Orientation :
Straight
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Contact Shape :
Square
Depth :
8.6mm
Housing Color :
White
Lead Pitch :
2.5mm
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Gender :
Male
Termination :
Solder
Current Rating :
3A
Body Breadth :
0.339 inch
Number Of PCB Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Durability :
50 Cycles
Length :
15mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
10
Mixed Contacts :
No
Withdrawl Force-Min :
.4448 N
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Stack Height (Mating) :
14mm
Contact Type :
Male Pin
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Reliability :
COMMERCIAL
Housing Material :
Polyamide
MIL Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Contact Material :
Brass
DIN Conformance :
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
IEC Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
DF1B-10DP-2.5DSA
Hirose DF1B-10DP-2.5DSA
DF1B Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height