DF1B-10S-2.5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1B-10S-2.5R
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.50MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Number of Rows :
1
Contact Resistance :
30mOhm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Min Operating Temperature :
-35°C
Mixed Contacts :
No
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
Straight
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
10
Gender :
Male
Max Current Rating :
3A
Max Operating Temperature :
85°C
Housing Material :
Polyamide
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch :
0.098 2.50mm
Contact Design :
PREASSEM CONN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
No
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
TIN/GOLD
Packaging :
Bulk
Color :
White
JESD-609 Code :
e3/e4
Connector Type :
Receptacle
Depth :
11.5mm
UL Flammability Code :
94V-0
Length :
25mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
DF1B
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Reference Standard :
UL
Termination :
IDC
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
10
Pbfree Code :
yes
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Termination :
Crimp, IDC
Contact Material :
PHOSPHOR COPPER
Filter Feature :
Rated Current (Signal) :
3A
Datasheets
DF1B-10S-2.5R
Hirose DF1B-10S-2.5R
1 Rows Receptacle Bulk White 10 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp, IDC DF1B Polyamide