DF1B-11EP-2.5RC
Mfr.Part #
DF1B-11EP-2.5RC
Description
CONN PLUG HSG 11POS 2.50MM
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Rectangular Connector Housings
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature (Min) :
-35°C
Contact Type :
Male Pin
Pitch :
0.098 2.50mm
Number of Positions :
11
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Current Rating :
3A
Rated Current (Signal) :
3A
Connector Type :
PLUG
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Termination :
Crimp, IDC
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Length :
31.4mm
Reference Standard :
UL, CSA
HTS Code :
Contact Resistance :
30mOhm
Total Number of Contacts :
11
Termination :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Body Depth :
0.728 inch
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature (Max) :
85°C
Height :
8.5mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Color :
White
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Filter Feature :
Fastening Type :
Latch Lock
Number of Rows :
1
Datasheets
DF1B-11EP-2.5RC
Hirose DF1B-11EP-2.5RC
1 Rows Plug Bulk White 11 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp, IDC DF1B Polyamide