DF1BZ-16DP-2.5DS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1BZ-16DP-2.5DS
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Material :
Polyamide
Reliability :
COMMERCIAL
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Rows :
2
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Shape :
Square
Radiation Hardening :
No
Series :
DF1B
Contact Resistance :
30mOhm
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3/e4
IEC Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
8.6mm
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Number of Positions :
16
Contact Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Max Current Rating :
3A
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
Contact Material :
Brass
Style :
Board to Cable/Wire
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Height :
9.5mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated AC :
250V
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Durability :
30 Cycles
Mixed Contacts :
Housing Color :
White
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Number of Conductors :
ONE
MIL Conformance :
Feature :
Keying Slot
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Mount :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Packaging :
Tray
UL Flammability Code :
94V-0
Orientation :
Straight
Rated Current (Signal) :
3A
Number Of PCB Rows :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Type :
Male Pin
Lead Free :
Lead Free
Stack Height (Mating) :
14mm
Filter Feature :
Lead Pitch :
2.5mm
Length :
22.5mm
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Current Rating :
3A
Datasheets
DF1BZ-16DP-2.5DS
Hirose DF1BZ-16DP-2.5DS
DF1B Series 2-Row Header Solder Brass Tray Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 16-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height