DF1BD-7P-2.5DSA
Mfr.Part #
DF1BD-7P-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2.5MM
Reference Standard :
UL
Lead Pitch :
2.5mm
Feature :
Board Guide, Keying Slot
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Additional Feature :
High Profile
Option :
Waterproof
Number of Rows :
1
JESD-609 Code :
e3
Stack Height (Mating) :
14mm
Shrouded - 4 Wall
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Insulation Height :
0.689 17.50mm
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Finish - Mating :
Tin
UL Flammability Code :
94V-0
Series :
DF1B
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Resistance :
30mOhm
Through Hole
Voltage - Rated :
250V
Housing Material :
Plastic
Number of Positions :
7
Gender :
COMMERCIAL
Housing Color :
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Durability :
30 Cycles
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Header
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
DF1BD-7P-2.5DSA
Hirose DF1BD-7P-2.5DSA
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 7-Position Board to Cable/Wire 0.689 17.50mm Height