DF1B-6P-2.5DS(01)
Mfr.Part #
DF1B-6P-2.5DS(01)
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2.5MM
Stock
982
In Stock :
982
COMMERCIAL
Housing Color :
White
Number of Positions :
6
Polyamide (PA), Nylon
JESD-609 Code :
e3/e4
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
12.5mm
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Contact Resistance :
30mOhm
Housing Material :
Polyamide
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Fastening Type :
Push-Pull
Max Voltage Rating (AC) :
250V
MIL Conformance :
Number of Positions Loaded :
All
Durability :
50 Cycles
Contact Gender :
FEMALE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Length :
17.5mm
Gender :
Header
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Feature :
Keying Slot
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
UL Flammability Code :
94V-0
Orientation :
RIGHT ANGLE
Voltage - Rated AC :
250V
Series :
DF1B
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Max Current Rating :
3A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Pitch :
2.5mm
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Reference Standard :
UL, CSA
Current Rating :
3A
Body Breadth :
0.224 inch
Height :
5.7mm
Datasheets
DF1B-6P-2.5DS(01)
Hirose DF1B-6P-2.5DS(01)
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 6-Position Board to Cable/Wire 0.224 5.69mm Height