DF1B-10DP-2.5DSA(01)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1B-10DP-2.5DSA(01)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Material :
Polyamide
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Body Breadth :
0.339 inch
Withdrawl Force-Min :
.4448 N
Length :
15mm
Housing Color :
White
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Filter Feature :
No
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Orientation :
Straight
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Lead Free :
Lead Free
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Lead Pitch :
2.5mm
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Header
Feature :
Keying Slot
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Style :
Board to Cable/Wire
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
IEC Conformance :
No
Depth :
8.6mm
MIL Conformance :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Material :
Brass
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Packaging :
Bulk
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Radiation Hardening :
Contact Gender :
Male
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number Of PCB Rows :
2
Contact Resistance :
30mOhm
Series :
DF1B
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Male Pin
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Fastening Type :
Push-Pull
Height :
9.5mm
Reliability :
COMMERCIAL
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
UL Flammability Code :
94V-0
Durability :
50 Cycles
Mount :
Through Hole
Max Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mixed Contacts :
Stack Height (Mating) :
14mm
Current Rating :
3A
Rated Current (Signal) :
3A
Hirose DF1B-10DP-2.5DSA(01)
DF1B Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height