DF1B-10P-2.5DSA
Mfr.Part #
DF1B-10P-2.5DSA
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Headers, Male Pins
JESD-609 Code :
e3/e4
Overall Contact Length :
0.417 10.60mm
Number of Positions :
10
Lead Pitch :
2.5mm
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Header
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Pbfree Code :
yes
Insulation Height :
0.374 9.50mm
Rated Current (Signal) :
3A
Orientation :
Straight
UL Flammability Code :
94V-0
Number Of PCB Rows :
1
Body Breadth :
0.224 inch
Number of Rows :
1
Lead Free
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Contact Resistance :
30mOhm
UL94 V-0
Depth :
5.7mm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Gender :
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Stack Height (Mating) :
14mm
POLARIZED HOUSING
Max Current Rating :
3A
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Length :
27.5mm
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Datasheets
DF1B-10P-2.5DSA
Hirose DF1B-10P-2.5DSA
DF1B Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Cable/Wire 0.374 9.50mm Height