CTMSS1278F-680M
Mfr.Part #
CTMSS1278F-680M
Description
68UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Stock
30
In Stock :
30
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Features :
DC Resistance :
0.12 Ω
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
6.5MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Ratings :
Inductance :
68 µH
Tolerance :
±20%
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
3.2A
Current Rating (Amps) :
2.6 A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Shielded :
yes
Surface Mount :
yes
Product Status :
Active
Test Frequency :
0.1 MHz
Inductance-Nom (L) :
68 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
CTMSS1278F-680M
Central Technologies CTMSS1278F-680M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD