CTMSS1278F-102K
Mfr.Part #
CTMSS1278F-102K
Description
1000UH SMD SHLDED POWR INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
1.3MHz
DC Resistance (DCR) :
1.7Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
850mA
Size / Dimension :
0.472 L x 0.472 W (12.00mm x 12.00mm)
Features :
Current Rating (Amps) :
680 mA
Inductance :
1 mH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Datasheets
CTMSS1278F-102K
Central Technologies CTMSS1278F-102K
CTMSS1278F-102K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD