CTMSS1278F-151K
Mfr.Part #
CTMSS1278F-151K
Description
150UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
4.1MHz
Number of Functions :
1
HTS Code :
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
DC Resistance :
0.27 Ω
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Saturation (Isat) :
2.2A
Inductance :
150 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Features :
Test Frequency :
0.1 MHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shielded :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
1.8 A
Series :
CTMSS1278F
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
Ratings :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
10%
Inductance-Nom (L) :
150 µH
Size / Dimension :
0.472 L x 0.472 W (12.00mm x 12.00mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
CTMSS1278F-151K
Central Technologies CTMSS1278F-151K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD