CTMSS1278F-101M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTMSS1278F-101M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
100UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
DC Resistance :
0.18 Ω
ECCN Code :
EAR99
Series :
CTMSS1278F
Supplier Device Package :
Shielded :
yes
Inductance-Nom (L) :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Size / Dimension :
0.472 L x 0.472 W (12.00mm x 12.00mm)
Type :
Frequency - Self Resonant :
4.5MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
0.1 MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance :
100 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
yes
Tolerance :
20%
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Q @ Freq :
Current Rating (Amps) :
2 A
Number of Functions :
1
Material - Core :
HTS Code :
Ratings :
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
2.6A
Shielding :
Shielded
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
CTMSS1278F-101M
Central Technologies CTMSS1278F-101M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD