CTFCF-1R2K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTFCF-1R2K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
1.2UH POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Lead Diameter :
0.51 mm
Test Frequency :
7.9 MHz
Package Width :
3.81 mm
Features :
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Lead Spacing :
8.9 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
Radial
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF COIL
Package Height :
8.9 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Ratings :
Series :
CTFCF SERIES
Terminal Shape :
Wire
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Product Status :
Active
Q @ Freq :
39 @ 7.9MHz
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
Terminal Placement :
Radial
Tolerance :
10%
Shielded :
No
Lead Length :
25.4 mm
Current - Saturation (Isat) :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance (DCR) :
10mOhm Max
Case/Size Code :
Construction :
Flat Coil
Current Rating (Amps) :
6 A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
39
DC Resistance :
0.01 Ω
Inductance-Nom (L) :
1.2 µH
Number of Terminals :
2
Shielding :
Unshielded
Type :
Wirewound
Surface Mount :
No
Height - Seated (Max) :
1.031 (26.20mm)
Rated Current-Max :
6 A
Package Length :
10.1 mm
Packing Method :
Bulk
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
1.2 µH
Datasheets
CTFCF-1R2K
Central Technologies CTFCF-1R2K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD