CTFCF-1R0K
Mfr.Part #
CTFCF-1R0K
Description
1.0UH POWER INDUCTOR
Ratings :
Number of Positions :
5
Color :
Multiple
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
1st Connector :
M12 Female, Right Angle
Usage :
Industrial Environments
DC Resistance (DCR) :
10mOhm Max
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
1.031 (26.20mm)
Cable Type :
Round
Current Rating (Amps) :
7 A
Number of Positions Loaded :
All
2nd Connector :
M12 Male
Q @ Freq :
85 @ 7.9MHz
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
Series :
C112
Features :
Inductance :
1 µH
Current - Saturation (Isat) :
Length :
6.56 (2.00m)
Datasheets
CTFCF-1R0K
Central Technologies CTFCF-1R0K
CTFCF-1R0K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD