CTFCF-120K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTFCF-120K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
12UH POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
12 µH
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Package Length :
10.1 mm
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Series :
CTFCF SERIES
Q @ Freq :
40 @ 2.5MHz
Construction :
Flat Coil
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Lead Spacing :
8.9 mm
Tolerance :
10%
Ratings :
Inductor Application :
RF COIL
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Number of Terminals :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Mounting Type :
Through Hole
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package Height :
8.9 mm
Lead Diameter :
0.51 mm
Rated Current-Max :
2 A
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Features :
Lead Length :
25.4 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Placement :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Package Width :
3.81 mm
Material - Core :
ECCN Code :
EAR99
Inductance-Nom (L) :
12 µH
Height - Seated (Max) :
1.031 (26.20mm)
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Surface Mount :
No
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
Test Frequency :
2.5 MHz
Shielded :
No
DC Resistance :
0.14 Ω
Packing Method :
Bulk
Supplier Device Package :
Radial
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Current Rating (Amps) :
2 A
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case/Size Code :
Datasheets
CTFCF-120K
Central Technologies CTFCF-120K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD