CTFCF-180K
Mfr.Part #
CTFCF-180K
Description
18UH POWER INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
2.5 MHz
Q @ Freq :
40 @ 2.5MHz
Operating Temperature :
-20°C ~ 100°C
Tolerance :
±10%
Inductance :
18 µH
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Size / Dimension :
1.500 Dia (38.10mm)
Height - Seated (Max) :
1.031 (26.20mm)
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Frequency - Self Resonant :
Series :
CTFCF
Datasheets
CTFCF-180K
Central Technologies CTFCF-180K
CTFCF-180K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD