CTCM01F-900M
Mfr.Part #
CTCM01F-900M
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Description
SMD COMMON MODE CHOKE
Product Category :
Common Mode Chokes
Package :
Tape and Reel (TR)
Insulation Resistance-Min :
10 MΩ
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating (Max) :
250mA
Height :
0.8 mm
Height (Max) :
0.035 (0.90mm)
RoHS :
Non-Compliant
Physical Dimension :
L1.25XB1.0XH0.8 (mm)/L0.049XB0.039XH0.031 (inch)
Approval Agency :
Voltage Rating - AC :
Width :
1 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Impedance @ Frequency :
90 Ohms @ 100 MHz
Features :
DC Resistance (DCR) (Max) :
300mOhm
Number of Functions :
1
Rated Voltage :
50 V
Size / Dimension :
0.049 L x 0.039 W (1.25mm x 1.00mm)
Number of Lines :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Rating - DC :
50V
Ratings :
Output Impedance :
90 OHM Ω
Packing Method :
TR
Filter Type :
Signal Line
Length :
1.25 mm
Rated Current :
0.25 A
Series :
CTCM01F
Package / Case :
Horizontal, 4 PC Pad
Datasheets
CTCM01F-900M
Central Technologies CTCM01F-900M
CTCM01F-900M datasheet pdf and Common Mode Chokes product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD