CM531220
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CM531220
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
POW-R-BLOK™ Module
Datasheet
Download
Description
SCR MOD DUAL 1200V 200A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Structure :
Series Connection - All SCRs
Terminal Position :
UPPER
Pin Count :
8
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Package / Case :
POW-R-BLOK™ Module
On-State Current-Max :
200000A
Case Connection :
Isolated
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
30000μA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
4000 A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Desc. of Screw Terminals :
A-K-2AK
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
R-XUFM-X8
RoHS Status :
RoHS Compliant
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Voltage - Off State :
1.2kV
Trigger Device Type :
SCR
Packaging :
Bulk
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
500V/us
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Chassis Mount
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
3600A 4000A
Leakage Current (Max) :
30mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Terminations :
8
Current - On State (It (AV)) (Max) :
200A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
RMS Current (Irms) :
310A