CFS1/4C101J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFS1/4C101J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
3.2 mm
JESD-609 Code :
e2
Case Style :
Conformal Coated
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Failure Rate :
Resistance :
100 Ohms
Base Product Number :
CFS1/4
Qualification :
AEC-Q200
HTS :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Product Diameter (mm) :
1.7
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Product Type :
Carbon Film Resistors
Resistance Value (Ohm) :
100
Series :
CF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Supplier Device Package :
Axial
Lead Diameter :
0.45 mm
Maximum Voltage Rating (V) :
250
Number of Terminations :
2
Features :
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
Mounting :
Through Hole
Surface Mount :
No
Package Shape :
Cylindrical
Composition :
Carbon Film
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
- 450 PPM / C, + 350 PPM / C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 TO 155
Product Weight (g) :
0.15
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Mounting Style :
PCB Mount
Voltage Rating :
250 V
Brand :
KOA Speer
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
20 mm
KOA Speer
Package :
Bulk
ECCN (US) :
EAR99
Flame-Proof Support :
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
RoHS :
Details
Termination Forming :
Not Formed
Package / Case :
Lead Diameter (mm) :
0.45
Product Length (mm) :
3.2
Diameter :
1.7 mm
Type :
Standard
Tolerance :
5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Power Rating (W) :
Packing Method :
Box
Lead Length (mm) :
20
Working Voltage :
250 V
Size / Dimension :
0.067 Dia x 0.126 L (1.70mm x 3.20mm)
Power Rating :
250 mW (1/4 W)
Height - Seated (Max) :
Package Length :
3.2 mm
Rated Temperature :
70 °C
Reference Standard :
IEC60115-2
Datasheets
CFS1/4C101J
FIXED RESISTOR, 100 Ohms, 0.25W, 1/4W, Carbon Film,