CFS1/2C471J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFS1/2C471J
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 470 OHM 5% 1/2W AXIAL
Stock
940
In Stock :
940
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Termination :
Axial
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
KOA Speer
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Free :
Lead Free
Termination Forming :
Not Formed
Flame-Proof Support :
No
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 TO 155
Case Style :
Ceramic
Tolerance :
5%
Brand :
KOA Speer
Size / Dimension :
0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Product Category :
Carbon Film Resistors - Through Hole
Package / Case :
Composition :
Carbon Film
Min Operating Temperature :
-55 °C
ECCN (US) :
EAR99
Type :
Standard
Termination Style :
Power Rating (W) :
0.5 (1/2)
Max Operating Temperature :
155 °C
Package :
Bulk
Number of Terminals :
2
Mounting :
Through Hole
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Number of Pins :
2
Length :
6.3 mm
Resistance Value (Ohm) :
470
Number of Terminations :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
- 450 PPM / C, + 350 PPM / C
Package Shape :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Diameter :
2.85 mm
Product Length (mm) :
6.3
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
470 Ohms
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Product Diameter (mm) :
2.85
Product Weight (g) :
0.29
Lead Diameter :
0.6 mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
Qualification :
AEC-Q200
Subcategory :
Resistors
Maximum Voltage Rating (V) :
350
Product Type :
Carbon Film Resistors
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating :
350 V
Series :
CF
Failure Rate :
Base Product Number :
CFS1/2
Datasheets
CFS1/2C471J
KOA Speer Electronics, Inc. CFS1/2C471J
470 Ohms, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,