CFS1/2C473J
Mfr.Part #
CFS1/2C473J
Description
RES 47K OHM 5% 1/2W AXIAL
Stock
509
In Stock :
509
Carbon Film
RoHS :
Compliant
Features :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Resistance Value (Ohm) :
47k
Lead Free :
Lead Free
Product Length (mm) :
6.3
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power Rating :
500 mW
ECCN (US) :
EAR99
Termination Forming :
Not Formed
Number of Terminals :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Voltage Rating :
350 V
Number of Pins :
Maximum Operating Temperature (°C) :
155
Mounting :
Through Hole
Power Rating (W) :
0.5 (1/2)
Case Style :
Ceramic
Termination Style :
Temperature Coefficient :
350 ppm/°C
Resistance :
47 kΩ
Flame-Proof Support :
No
Maximum Voltage Rating (V) :
350
Fail Safe Fusible Resistor :
No
Tolerance :
5%
Active
Product Weight (g) :
0.29
Temperature Range @ Derated Power (°C) :
70 TO 155
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Diameter (mm) :
2.85
Size / Dimension :
0.112 Dia x 0.248 L (2.85mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
-450 to 350
Package Shape :
Cylindrical
Datasheets
CFS1/2C473J
KOA Speer Electronics, Inc. CFS1/2C473J
47 kΩ, 0.5W, 1/2W, Carbon Film,