CFR-50JB-52-1R8
Mfr.Part #
CFR-50JB-52-1R8
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 1.8 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Published :
Construction :
Cylindrical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Working Voltage :
350V
Lead Diameter :
0.55 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
1.8Ohm
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Carbon Film
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
CFR
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Datasheets
CFR-50JB-52-1R8
YAGEO CFR-50JB-52-1R8
FIXED RESISTOR, 1.8Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,