CFR-25JT-52-910R
Mfr.Part #
CFR-25JT-52-910R
Description
RES 910 OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
2.4mm
Resistance :
910Ohm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
Cylindrical
Radiation Hardening :
No
Series :
CFR
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminations :
2
Published :
Datasheets
CFR-25JT-52-910R
YAGEO CFR-25JT-52-910R
Through Hole FIXED RESISTOR, 910Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,