CFR-25JT-52-1K2
Mfr.Part #
CFR-25JT-52-1K2
Description
RES 1.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.4mm
Carbon Film
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
Not
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Wire
Mount :
Through Hole
Resistance :
1.2kOhm
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Package / Case :
Axial
Datasheets
CFR-25JT-52-1K2
YAGEO CFR-25JT-52-1K2
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,