CFR-25JR-9M1
Mfr.Part #
CFR-25JR-9M1
Description
RES 9.1M OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
250V
Published :
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
25 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
9.1MOhm
Temperature Coefficient :
-1500ppm/°C
Series :
CFR
Diameter :
2.3mm
Composition :
Carbon Film
Packing Method :
TR, Paper
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CFR-25JR-9M1
YAGEO CFR-25JR-9M1
FIXED RESISTOR, 9.1MOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,