CFR-25JR-52-82K
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-82K
Description
RES 82K OHM 5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Lead Diameter :
0.55 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
82kOhm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Series :
CFR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
CFR-25JR-52-82K
YAGEO CFR-25JR-52-82K
FIXED RESISTOR, 82kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,