CFR-25JR-52-62K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-62K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 62K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Cylindrical
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
CFR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.55 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Carbon Film
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
62kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CFR-25JR-52-62K
YAGEO CFR-25JR-52-62K
FIXED RESISTOR, 62kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,