CFR-25JR-52-56K
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-56K
Description
RES 56K OHM 5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
56kOhm
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
250V
Lead Diameter :
550 µm
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
CFR-25JR-52-56K
YAGEO CFR-25JR-52-56K
Through Hole FIXED RESISTOR, 56kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,