CFR-25JR-52-27K
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-27K
Description
RES 27K OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
16 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.55 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
27kOhm
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Datasheets
CFR-25JR-52-27K
YAGEO CFR-25JR-52-27K
FIXED RESISTOR, 27kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,