CFR-25JR-52-20K
Mfr.Part #
CFR-25JR-52-20K
Description
RES 20K OHM 5% 1/4W AXIAL
Resistance :
20kohm
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
250mW
Packing Method :
TR, Paper
HTS Code :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
250mW
Lead Diameter :
550 µm
Terminal Shape :
Wire
Published :
Datasheets
CFR-25JR-52-20K
YAGEO CFR-25JR-52-20K
Through Hole FIXED RESISTOR, 20kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,