CFR-25JB-52-360R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-25JB-52-360R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 360 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Series :
CFR
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
360Ohm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Composition :
Carbon Film
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Lead Diameter :
0.55 mm