CFR-25JB-52-270K
Mfr.Part #
CFR-25JB-52-270K
Manufacturer
YAGEO
Description
RES 270K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
yes
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Diameter :
0.55 mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Surface Mount :
No
HTS Code :
Max Power Dissipation :
250mW
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
270kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CFR
Temperature Coefficient :
-700ppm/°C
Construction :
Cylindrical
Published :
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CFR-25JB-52-270K
YAGEO CFR-25JB-52-270K
FIXED RESISTOR, 270kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,