CFR-12JT-52-56K
Mfr.Part #
CFR-12JT-52-56K
Description
RES 56K OHM 5% 1/6W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
1.9mm
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Resistance :
56kOhm
16 Weeks
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
yes
Mount :
Through Hole
Datasheets
CFR-12JT-52-56K
YAGEO CFR-12JT-52-56K
Through Hole FIXED RESISTOR, 56kOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,