CFR-12JT-52-390K
Mfr.Part #
CFR-12JT-52-390K
Description
RES 390K OHM 5% 1/6W AXIAL
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.45 mm
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Resistance :
390kOhm
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Temperature Coefficient :
0/ -700ppm/°C
Working Voltage :
150V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Datasheets
CFR-12JT-52-390K
YAGEO CFR-12JT-52-390K
FIXED RESISTOR, 390kOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,