CFR-12JT-52-36K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-12JT-52-36K
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 36K OHM 5% 1/6W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
0.45 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
CFR
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Published :
Construction :
Cylindrical
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Carbon Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
36kOhm
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
150V
Datasheets
CFR-12JT-52-36K
YAGEO CFR-12JT-52-36K
FIXED RESISTOR, 36kOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,