CFR-12JT-52-12R
Mfr.Part #
CFR-12JT-52-12R
Description
RES 12 OHM 5% 1/6W AXIAL
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Cylindrical
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Working Voltage :
150V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial
Published :
Resistance :
12Ohm
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Composition :
Carbon Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Diameter :
0.45 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Series :
CFR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CFR-12JT-52-12R
YAGEO CFR-12JT-52-12R
FIXED RESISTOR, 12Ohm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,