CFR-12JT-52-10M
Mfr.Part #
CFR-12JT-52-10M
Description
RES 10M OHM 5% 1/6W AXIAL
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.45 mm
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
10MOhm
Temperature Coefficient :
0/ -1500ppm/°C
Composition :
Carbon Film
Construction :
Cylindrical
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Box (TB)
Working Voltage :
150V