CFR-12JR-52-820K
Mfr.Part #
CFR-12JR-52-820K
Description
RES 820K OHM 5% 1/6W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Max Power Dissipation :
167mW
Tolerance :
±5%
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
CFR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Cylindrical
Rated Power Dissipation (P) :
0.1666W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.45 mm
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
-700ppm/°C
Resistance :
820kOhm
Datasheets
CFR-12JR-52-820K
YAGEO CFR-12JR-52-820K
FIXED RESISTOR, 820kOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,