CFR-12JR-52-68K
Mfr.Part #
CFR-12JR-52-68K
Description
RES 68K OHM 5% 1/6W AXIAL
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Diameter :
0.45 mm
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Working Voltage :
150V
Series :
CFR
Construction :
Cylindrical
Resistance :
68kOhm
Max Power Dissipation :
167mW