CFR-12JR-52-1M8
Mfr.Part #
CFR-12JR-52-1M8
Description
RES 1.8M OHM 5% 1/6W AXIAL
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.45 mm
Resistance :
1.8MOhm
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Factory Lead Time :
25 Weeks
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
150V
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
-1500ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Cylindrical
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1666W
Max Power Dissipation :
167mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CFR-12JR-52-1M8
YAGEO CFR-12JR-52-1M8
FIXED RESISTOR, 1.8MOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,