CFR-12JB-52-91K
Mfr.Part #
CFR-12JB-52-91K
Description
RES 91K OHM 5% 1/6W AXIAL
Stock
550
In Stock :
550
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
167mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
CFR
Published :
2011
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Resistance :
91kOhm
Working Voltage :
150V
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Composition :
Carbon Film
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Lead Diameter :
0.45 mm
Datasheets
CFR-12JB-52-91K
YAGEO CFR-12JB-52-91K
FIXED RESISTOR, 91kOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,