CFR-12JB-52-8M2
Mfr.Part #
CFR-12JB-52-8M2
Description
RES 8.2M OHM 5% 1/6W AXIAL
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Published :
Tolerance :
±5%
Carbon Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
CFR
HTS Code :
Temperature Coefficient :
-1500ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
0.45 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Resistance :
8.2mOhm
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
167mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Working Voltage :
150V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Construction :
Cylindrical
Datasheets
CFR-12JB-52-8M2
YAGEO CFR-12JB-52-8M2
FIXED RESISTOR, 8.2MOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,