CFR-12JB-52-6R8
Mfr.Part #
CFR-12JB-52-6R8
Description
RES 6.8 OHM 5% 1/6W AXIAL
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Published :
Resistance :
6.8Ohm
Max Power Dissipation :
167mW
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Lead Diameter :
0.45 mm
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Matte Tin (Sn)
Datasheets
CFR-12JB-52-6R8
YAGEO CFR-12JB-52-6R8
FIXED RESISTOR, 6.8Ohm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,