CFR-12JB-52-3M6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-12JB-52-3M6
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.6M OHM 5% 1/6W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Max Power Dissipation :
167mW
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-1500ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Carbon Film
Working Voltage :
150V
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
3.6mOhm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Series :
CFR
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Lead Diameter :
0.45 mm
Surface Mount :
No
Datasheets
CFR-12JB-52-3M6
YAGEO CFR-12JB-52-3M6
FIXED RESISTOR, 3.6MOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,