CFR-12JB-52-1R2
Mfr.Part #
CFR-12JB-52-1R2
Description
RES 1.2 OHM 5% 1/6W AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Diameter :
0.45 mm
Max Power Dissipation :
167mW
yes
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Construction :
Cylindrical
Working Voltage :
150V
Packaging :
Bulk
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Temperature Coefficient :
-350/ +500ppm/°C
Tolerance :
±5%
Resistance :
1.2Ohm
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Datasheets
CFR-12JB-52-1R2
YAGEO CFR-12JB-52-1R2
FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,