CFR-12JB-52-10M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CFR-12JB-52-10M
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10M OHM 5% 1/6W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Composition :
Carbon Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
10MOhm
Size / Dimension :
0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
Lead Diameter :
0.45 mm
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
167mW
Temperature Coefficient :
-1500ppm/°C
Series :
CFR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CFR-12JB-52-10M
YAGEO CFR-12JB-52-10M
FIXED RESISTOR, 10MOhm, 0.167W 1/6W, Carbon Film,