CFM12JT56K0
Mfr.Part #
CFM12JT56K0
Description
RES 56K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Length :
6.5024mm
Tolerance :
±5%
Axial
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
500mW
Resistance :
56kOhms
Max Power Dissipation :
500mW
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.091Diax0.256L 2.30mmx6.50mm
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
CFM12JT56K0
Stackpole Electronics, Inc. CFM12JT56K0
Axial, Through Hole 56kOhms, 0.5W 1/2W, Carbon Film,